Zdrowa dieta, czy wysiłek fizyczny?

Kiedy decydujemy się już na zrobienie pierwszego kroku w odchudzaniu, zaczynamy zastanawiać się, co jest ważniejsze? Zdrowa dieta, czy wysiłek fizyczny?

Przekopując się przez bezkres artykułów w Google i filmików na Youtube można znaleźć połowę artykułów o tym, że ćwiczenia są lepsze, drugą o przewadze diety nad ćwiczeniami.
Szczególnie popularnym motywem jest moda na program 80/20 czyli 80% sukcesu to dieta 20% to ćwiczenia, ale czy na pewno?

Zdaniem wielu doświadczonych trenerów będących jednocześnie dietetykami minimalizacja wartości treningów jest nadmiernie uproszczoną i dramatyczną odpowiedzią na błędne założenie, że można “wyćwiczyć” (spalić) złą dietę.

Istnieje duża różnica w utracie wagi poprzez samą dietę i utratę wagi poprzez dietę i ćwiczenia. Metoda, która używa obu sposobów jest znacznie zdrowsza i prowadzi do osiągnięcia ciała, które jest zdrowe i silne. Utrata wagi za pomocą samej diety powoduje osłabienie organizmu, ciało staje się wątłe, a zdrowie bardziej kruche.

Osoba, która chce zrzucić zbędne kilogramy za pomocą samej diety bez ćwiczeń, będzie zmuszona do zachowania diety o bardzo niskiej kaloryczności, która nie jest szczególnie przyjemna, rozsądna czy zdrowa.

Bezdyskusyjnie, dieta i ćwiczenia są kluczowe dla dobrego samopoczucia i osiągnięcia ładnej talii. Ogólnie przestrzeganie zalecanych wytycznych (jak regularne ćwiczenia aerobowe, treningi siłowe, jedzenie warzyw i owoców oraz spożywanie chudego białka) jest najlepszym sposobem na zoptymalizowanie ogólnego stanu zdrowia.

Kiedyś znalazłam ciekawą wypowiedź Dr. Freedhoff, “Wagę traci się w kuchni, ale zdrowie osiąga się na siłowni” i coś w tym jest. – Anka