Masz pomysł na ciekawy wpis? Chcesz opublikować u nas swój artykuł? Skontaktuj się z nami!
Spis treści
Pierogi azjatyckie Gyoza to przysmak, którym zajadają się Chińczycy oraz Japończycy. Wyglądem przypominają pierogi doskonale znane w polskiej kuchni, ale w rzeczywistości istnieje między nimi wiele różnic. Jakich konkretnie? I jak przyrządzić pierożki azjatyckie Gyoza? Zdradzamy sekret tego pysznego orientalnego przysmaku.
Czym różnią się azjatyckie pierogi od polskich?
Na początku chcemy wspomnieć o małej ciekawostce, a mianowicie skąd wywodzą się pierogi Gyoza. Otóż swój początek miały one w kuchni chińskiej. Jednakże II wojna światowa sprawiła, że zajadali się nimi japońscy żołnierze, okupujący tereny Mandżurii. Zasmakowały im do tego stopnia, że po powrocie do ojczyzny zaczęli odtwarzać przepis. I tak na dobre pierożki azjatyckie zagościły w Japonii. A czym się różnią od polskich? Przede wszystkim pierogi Gyoza nie występują jako danie główne, tylko podawane są jako przystawka – zawsze z dodatkiem sosu sojowego lub innego dipu. Próżno szukać też japońskich pierożków na słodko, bowiem jedyna popularna wersja to ta w wytrawna. Farsz w pierogach Gyoza to obowiązkowo mięso oraz warzywa. Jednak największa różnica jest taka, że tradycyjnych pierogów azjatyckich się nie gotuje, tylko smaży lub przyrządza na parze.
Przepis na japońskie pierogi z mięsem i warzywami
Do przygotowania ciasta na japońskie pierożki będziemy potrzebowali tylko trzech składników, a mianowicie mąki, wody i soli. Wszystko ze sobą łączymy i ugniatamy. Kiedy ciasto zrobi się sprężyste, wtedy zawijamy je w folię spożywczą i umieszczamy w lodówce na około godzinę. W tym czasie przygotowujemy farsz, na który składa się wieprzowe mięso mielone, kapusta pekińska, imbir, czosnek i szczypiorek – jest to najbardziej tradycyjna wersja. Do smaku doprawiamy odrobiną chilli, olejem sezamowym i solą. Następnie rozwałkowujemy ciasto, wykrawamy krążek, nakładamy farsz i sklejamy pieroga na kształt, który według Japończyków przypomina strączek groszku. Kiedy wszystkie pierogi są już sklejone, to partiami umieszczamy je na rozgrzanej patelni, a gdy się zarumienią, dodajemy odrobinę wody i przykrywamy pokrywką, żeby przez około osiem minut gotowały się na parze. I tym oto sposobem pyszne pierożki azjatyckie są gotowe do spożycia.
Nie masz czasu na gotowanie, a chciałbyś spróbować tych japońskich specjałów? W takim razie sięgnij po dania gotowe polskiej firmy Konspol, która jest zakładem produkcyjnym z długą tradycją i specjalizuje się w dostarczaniu na nasze stoły wysokiej jakości, znakomitych produktów. I to właśnie dzięki niej można skosztować kuchni azjatyckiej bez wychodzenia z domu! Nie wahaj się i zamów pyszne pierożki Gyoza z jedynym w swoim rodzaju farszem!